Dana 24.04.2025. godine Sindikatu Univerziteta u Sarajevu je dostavljen Zaključak Senata Univerziteta u Sarajevu broj: 01-5-5/25 od 23.04.2025. godine, zajedno s pripadajućim Nacrtom Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti radnika Univerziteta u Sarajevu, kao i obrascem za učešće u javnoj raspravi.
Uvidom u dostavljeni nacrt Pravilnika, uočene su određene odredbe koje zahtijevaju dodatnu doradu ili izmjenu, kao i dodavanje te brisanje određenih odredbi radi osiguranja veće pravne sigurnosti radnika, jasnoće i pravednosti u primjeni disciplinskih postupaka.
Posebno je zapaženo sljedeće:
Nacrt Pravilnika, iako usmjeren na osiguravanje odgovornosti i profesionalizma, u nekoliko odredbi pretjerano strogo i nesrazmjerno kvalifikuje određene radnje kao teže povrede radne obaveze i radne discipline. Posebno zabrinjava automatsko kvalifikovanje neopravdanog izostanka s posla od dva dana kao teže povrede, bez obzira na okolnosti (npr. rad od kuće, tehničke greške u evidenciji). Također, potreban je suptilniji pristup u tretiranju lakših povreda i njihovoj eskalaciji. Predlažu se izmjene koje će omogućiti fleksibilniju i pravičniju procjenu eventualno nastale štete i okolnosti konkretnog slučaja.
Nacrt Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti radnika Univerziteta u Sarajevu predstavlja važan korak ka sistematizaciji postupanja u slučajevima povrede radnih obaveza. Dokument je u osnovi dobro strukturiran, ali određene odredbe zahtijevaju doradu radi preciznijeg i pravednijeg postupanja. Potrebno je preciznije razlikovati radne obaveze nastavnog i nenastavnog osoblja. Također, pravilnik je potrebno unaprijediti u dijelu koji se odnosi na vrste disciplinskih mjera, kako bi se obezbijedila bolja razmjernost u odnosu na težinu povrede radne obaveze. Radi veće pravne jasnoće i funkcionalnosti pravilnika, potrebno je preciznije razgraničiti nadležnosti rukovodioca i disciplinske komisije u disciplinskom postupku. Rukovodilac bi trebao imati ovlaštenje za izricanje najblažih mjera, poput usmene opomene, u slučajevima lakših povreda. S druge strane, disciplinska komisija, treba odlučivati o težim povredama i predlagati izricanje formalnijih mjera, uključujući pismenu opomenu, upozorenje pred otkaz i otkaz. Ovakvo razgraničenje doprinosi zakonitosti, pravičnosti i profesionalnom integritetu disciplinskog postupka.
S obzirom da se za nastavno osoblje, raspored radnog vremena utvrđuje prema rasporedu nastave i drugim zadacima u praksi postoji određena fleksibilnost u evidentiranju prisustva. U skladu sa tom činjenicom, predložene stavke u članovima 10. i 11. vezane za neopravdane izostanke sa posla otvaraju mogućnost zloupotreba kroz selektivnu primjenu sankcija prema nastavnom osoblju. Praksa razdvajanja disciplinske odgovornosti za nastavno i nenastavno osoblje uobičajena i na visokoškolskim ustanovama u zemljama regiona. Kao što je uobičajeno da se disciplinska odgovornost nastavnika veže za radne zadatke, a ne za puko fizičko prisustvo u objektu.
U Nacrtu Pravilnika generalno nisu izraženi mehanizmi zaštite radnika. Rukovodilac može tretirati radnika i za „neposlušnost“ krijući se iza ovog Pravilnika. Nije izražen mehanizam za sprječavanje te diskriminicije. Također, postoji samo jedna mjera koja izražava opomenu, sljedeća je mogući otkaz! Bez prethodnog mehanizma zaštite „namjernog kažnjavanja“ ovo predstavlja zastrašivanje u akademskoj zajednici i šalje poruku „Može mi se jer sam ja vlast“! Generalno, ovakav Pravilnik bi mogao stvoriti klimu u kojoj se ne cijeni rad i kreativnost već poslušnost te predloženi Pravilnik djeluje zastrašujuće. Također, smatramo da predsjednici sindikalnih organizacija ili zamjenici na svakoj organizacionoj jedinici trebaju maksimalno biti uključeni (Odluku o pokretanju ili ne pokretanju disciplinskog postupka, formiranje disciplinske komisije sa jednakim brojem predloženih članova Sindikata kojeg predlaže Odbor sindikalne organizacije i rukovodstvo) kako bi se zaštitio svaki radnik od mogućih nametnutih disciplinskih odgovornosti. Postupak u disciplinskim mjerama bi trebao biti sljedeći: 1. Usmena opomena, 2. Pismena opomena, 3. Novčana kazna 10-15% od plate, 4. Degradacija na radnom mjestu, 5. Suspenzija.
Za moguće diskriminacione postupke prema radniku omogućiti uključivanje Ured Obdusmena.
Dostavljeni Nacrt Pravilnika je mnogo rigorozniji u odnosu na prethodni, što je potpuno u suprotnosti s akademskim pozivom. Umjesto da se pravilnikom promovira sloboda mišljenja i djelovanja kako bi učinci akademske zajednice bili korisniji za kolektiv i društvo u cjelini, ovaj pravilnik uvodi stegu i stvara okvire za rigorozno kažnjavanje osoblja, čak i za povrede koje su prema mišljenju članova SUNSA banalne, a ovim pravilnikom su svrstane u teže povrede radne discipline. To kažnjavanje ide do te mjere da najblaža, a ujedno i jedina kazna za težu povredu radne discipline podrazumijeva automatsko davanje otkaza svakoj osobi koja svjesno ili nesvjesno prekrši neko pravilo vezano uz radnu disciplinu. Takvi pravilnici su destimulativni za osobe koje žele progres i napredak društvu, a vrlo stimulativni za podobnu populaciju koja radno mjesto na Univerzitetu vidi samo kao izvor materijalnih primanja. Očekivati da naučne ustanove u takvim okolnostima i s takvim osobljem budu konkurentni ozbiljnim naučnim institucijama u regionu i svijetu ili da budu od pomoći društvu je iluzorno koliko god da se radi na PR-u.
Ključni problem ovog Nacrta Pravilnika je taj da ne postoji nikakva prethodna kazna za težu povredu radne discipline tipa upozorenje pred otkaz ili slično, već je jedina moguća kazna u tom slučaju otkaz.
U Nacrt Pravilnika neophodno je ugraditi diskriminaciju, mobing i seksualno uznemiravanje radnika kao težu povredu radne discipline i disciplinsku odgovornost rukovodioca. Time bi se prevenirale takve aktivnosti rukovodilaca prema uposlenicima..
Osim toga, prema ranijem Jedinstvenom pravilniku o radu UNSA, teža povreda radne discipline je podrazumijevala i “davanje netačnih podataka kojima se utječe na donošenje odluka nadležnih tijela…”. Brisanje ovog člana podstiče zloupotrebe i obmanjivanje u radu Vijeća i drugih tijela. Time se za netačne informacije skida odgovornost sa članova Komisija, rukovodilaca i drugih izvjestilaca koji mogu zloupotrijebiti položaj i dati netačne podatke koji mogu dovesti do usvajanja odluka i drugih dokumenata suprotno propisima.
Svi prijedlozi za izmjenu i dopunu Nacrta Pravilnika, dostavljeni od strane članova Sindikata Univerziteta u Sarajevu, dostavljeni su Univerzitetu u Sarajevu na dalje razmatranje i odlučivanje.